6 Aralık 2011 Salı

CONTEMPORARY İSTANBUL 2011

Geçtiğimiz hafta İstanbul yine birçok sanat eseri ve sanatçısına ev sahipliği yaptı.Her yıl sabırsızlıkla beklediğim bu etkinlik ne yazıkki önceki yılara göre çok verimli değildi.Birincisi bağımsız sanatçıların katılımını neredeyse imkansız kılan bir sistem getirilmiş.Sanatçıların galerileri ile katıldığı bu etkinlik, bana daha çok fuar havası verdi.O kadar çok yabancı galeri vardıki, kendi sanatçılarımız sanki oyunun dışında kalmış gibiydi.

Bunun hem artıları hemde bana göre pek çok eksileri var.Artıları farklı kültürden ve anlayıştan gelen sanatçıların eserlerini görüp, ulaşabiliyoruz.Eksileri ise kendi bağımsız santçılarımızı sisteme ayak uydur yada dışarıda kal seçimine zorlamış oluyoruz.Herhangi bir galeri, sanatçıyı temsil etmezse bu platformda yer alması neredeyse imkansız.Ayrıca pek çok yabancı sanatçıyı her yıl aynı tarz ve tablo ile görmek beni birdahaki Contemporary hakkında düşündürmeye başladı.Tabiki bir sanatçı üslubunun dışında farklı bir tarzla üretim yapmaz ama her yıl aynı sanatçıyı görmektense, farklı anlayışlarda yeni sanatçılarada yer verilmesini tercih ederim.İşte bu bağlamda galeri sistemine acil müdahale gelmesi gerekiyor.Önümüzdeki yıl illa galeriler katılsa bile bari değişik sanatçılarla katılsalarda, bizde her sene aynı şeyleri görmesek.
İkinci durum  ise Selma Gürbüz dışında hiç bir sanatçıyı eserinin başında göremedim.O kadar sahipsiz bıralımıştıki eserler.Açıkçası bu duruma biraz kızdımda.Ben olsam gururla eserime sahip çıkardım.

Aşağıda çok beğendiğim çalışmaların resimlerini görebilirsiniz.Ay dayanamadım içimi boşalttım kusura bakmayın :)

Contemporary İstanbul, the premier art fair of the region , opened its doors this year to art lovers on November. This edition brings together 90 contemporary art galleries from 20 countries, half of them international, featuring art initiatives, projects and publications along with art institutions in addition to the exhibitions. 


Ramzan Bayrakoğlu
Muhteşem bir işçilik.Akıl karı değil valla ama muhteşem bir görsel şölen. Lolita Asil
 Onun kadınlarına hayranım.Değişik tekniği ve uslubuyla her bir eseri ayrı güzel.

 Babak Roshanınejad

 Devrim Erbil
Bu sene Devrim Erbil harika bir 3D animasyon hazırlatmış.3dakikalık  bu görsel şölenin epey izleyicisi vardı.bu video ile Erbil'in tablolarına şöyle bir ucundan dalış yapıp diğer ucundan sarhoş olarak çıktık.
 Marvan Sahmarani

 Ali Kazma
Bu video inanılmaz güzeldi.İki kere seyrettim.Usta şeflerin mutfakta yarattığı sanatı çok güzel bir çekimle bize sunmuş sanatçı.Sanmayınki öyle kolay bir meslek bu aşçılık.İnanılmaz bir emek ve zevk eseri oluşuyor her bir tabak.Her sunum için çizimler yapılıyor, hangi renkte ne sos ve malzeme kullanılacağına karar veriliyor, kısacası her bir tabak ayrı bir sanat eseri.Ben izlemeye doyamadım. Ran Hwang


 Ozan Oganer


 Hamidreza Jadid
 Mario Mauroner
Nasıl huzu veren bir eser.Bakmaya doyamadım.

 Selma Gürbüz


Sevgili Selma Gürbüz, eserlerinin başında duran tek sanatçıydı.Kendisi hayran olduğum en değerli sanatçılarımızdan.İnanılmaz güzel bir tekniği ve üslubu var.İlkbakışta baskı tekniği hissiyatı veren eserleri aslında el boyaması.Bir diğer gurur noktam ise kendisiyle aynı sanat okulundan mezun oluşumuz.Aynı havayı koklayıp, aynı ekolden beslenip, kendimizi bulduğumuz bu ortak noktamız çok gurur verici benim için.
Sanatçının Modern Sanat müzesinde iki adet şaheserini yakından görme fırsatınız var, bu fırsatı dğerlendirin.

11 yorum:

 1. verilen emeğe hayran kaldım , muhteşem

  YanıtlaSil
 2. Love it. Please take some time to check out my blog.

  http://paquetevistasbien.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. This looks amazing! Everything was awesome in there.


  Much love from the SABO SKIRT girls!
  SHOP: http://www.saboskirt.com
  BLOG: http://www.saboskirt.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkürler paylaştığın için benim gibi gidemeyenlere nasıl iyi geldi :))

  YanıtlaSil
 5. Ne zaman contemporary art postu görsem gidemediğime yetişemediğime o kadar üzülüyorum ki :( her çalışma kendi içinde çok özel, özellikle o baştaki çalışmanın dokuma olduğunu başta kesinlikle anlamadım ne kadar muazzam bir eserdir o! Gidemeyenlere de yaşatman süper olmuş Ahu’cum ben bu posttan inanılmaz keyif aldım ;)

  BeTwin Us

  YanıtlaSil
 6. This artwork is simply breathtaking! Great post.

  www.fashaholicsanonymous.com

  YanıtlaSil
 7. muazzam deyıp susuyorum ve her fotografa ayrı ayrı bakıp rahatlayacagım paylasım ıcın tesekkurler gıdemeyenlere gelsın :)

  YanıtlaSil
 8. @ STAY ON THE FASHION bencede hayran kalmamak mümkün değil.

  @ Clara Turbay dedi ki I will:D

  @ .sabo skirt. think so :)

  @ Peri ben teşekkür ederim perişim :xxx

  @ BeTwin Us benimde en hayran seyrettiğim eserlerden biri o dokuma.İlk başta anlaşılmıyor ama yaklaşınca ağzım bir karış açık kaldı.Nasıl bir emektir.İnşallah seneye beraber gideriz.

  YanıtlaSil
 9. @ Kate Lasater there was :)

  @ Grace canım inşallah seneye beraber gitme fırsatımız olur.Çok isterim.

  YanıtlaSil
 10. bu resimler sahane ahcum..

  paylasim icin tskler.. heyecan ile baktim hepsine :)

  YanıtlaSil
 11. sanatçının emeğine de, senin emeğine de teşekkürler..

  çok hoş görsel bir şölen oldu bize de ...

  sevgiler

  YanıtlaSil